LDK dhe VV pajtohen për koalicionin, pas certifikimit të rezultatit

Votat e zgjedhjeve të 6 tetorit tanimë janë numëruar të gjitha. Vetëvendosje prinë duke i shkuar prapa LDK-ja me shumë pak dallim ndërmjet.

E treta është PDK-ja dhe e katërta vijon të jetë AAK-ja me PSD-në e Shpend Ahmetit. Koalicioni Nisma, AKR dhe PD duket se nuk janë fort të pëlqyer nga masa. Kjo për shkak se ato sipas të gjitha gjasave, nuk e kaluan pragun zgjedhor.

Koalicioni më i përfolur këto ditë është ai ndërmjet Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Vetëvendosjes. Në fakt, ky koalicion tashmë po kërkohet edhe nga shumë qytetarë.

Se si do të vijoj situata akoma nuk dihet, por “Bota sot” ka tentuar të marrë opinionin e të dy palëve për të shikuar nëse është rrugës një marrëveshje e shumëpritur.

Ndryshe, momentalisht Lëvizja Vetëvendosje është duke prirë në rezultatet e publikuara nga KQZ me 25,49% e pasuar nga LDK me 24,82% të votave.