Mos i neglizhoni, këta jane shaktaret që po ju demtojne trurin, largojini sa jeni në kohë

Shëndeti i trurit është pjesë kryesore e shëndetit tuaj të përgjithshëm. Për shkak se truri kontrollon një numër të madh të funksioneve, ai është organi më i rëndësishëm në trup. Vetmia shkakton një reagim stresi në trup që mund të dobësojë zemrën, sistemin imunitar dhe trurin me kalimin e kohës. Izolimi shoqëror dhe vetmia kanë … Read more

Perberja me 6 kumbulla per te larguar yndyren perreth belit: Konsumojeni ne mengjes

Për tepricë kilogramësh, aq më parë për atë përreth belit, shpesh fajin ua lëmë të ashtuquajturave zorrë dembele, të cilat pen gojnë dje gien e yndyrës dhe elim inimin e papastërtive nga organizmi. Nutricionistët konstatojnë që ekziston zgjidhja, madje shumë e thjeshtë. Përgjigjja qëndron te kokteji i shëndetshëm me kumbulla të thata, të cilin do … Read more

Nese floket tuaj nuk po rriten, ja gabimet qe beni me to qe asnjehere nuk i keni vene re

Ne i kushtojmë shumë vëmendje shëndetit të flokëve tona dhe shpenzojmë shumë para duke i bërë flokët të duken të trasha, me volum dhe të shkëlqyera. Megjithatë, nganjëherë mund të jetë e vështirë të kuptojmë se cilat produkte të kujdesit të flokëve duhen blerë dhe cilat pjesë të këshillave ia vlen të ndjekim. We pay … Read more

Si ta largoni dhimbjen e kokës kur punoni para kompjuterit

Dhimbja e kokës nuk është kurrë e mirë pavarësisht nëse punon nga shtëpia apo nga zyra. Çuditërisht erërat e forta apo edhe sutjenat mund t’u shkaktojnë dhimbje koke. Por ajo që ju nuk dini është se dhimbjet e kokës mund të trashëgohen. Kjo do të thotë që nëse njëri nga prindërit tuaj vuan nga dhimbja … Read more

7 gjërat që duhet të dini për kujdesin ndaj sinuseve

A po përjetoni dhimbje koke të papritur, dhimbje të fytyrës, rrjedhje dhe bllokim hundësh? Edhe pse këto mund të jenë simptomat e një ftohjeje, ato mund të tregojnë gjithashtu se mund të keni një infeksion të sinusit. Një infeksion i sinusit, ose sinusiti, është një inflamacion që ndodh kur sekrecionet mblidhen në këto zgavra të … Read more

Profesionet që i bëjnë keq zemrës

Sipas një studimi të realizuar nga shkencëtarët të American Heart Association thuhet se disa nga profesionet kultivojnë zakone më pak të shëndetshme krahasuar me disa të tjera, dhe si pasojë rrezikojnë mirëqenien e zemrës dhe vetë peshës së trupit. Në studim u ekzaminuan 5566 persona mbi 45 vjeç, që nuk kishin precedent të sëmundjeve kardiake … Read more

E kane pas perdorur gjyshet kohe me pare: Pluhuri i kuzhines qe do t’ju kursej para, spërkasni ne rrenjet

Niseshteja e misrit mund të jetë një ndër përbërësit kryesorë të kuzhinës suaj, por ajo që nuk dinit është se mund të përdoret gjerësisht edhe si produkt bukurie. Kjo gjë ndoshta nuk është e re për gjyshet tuaja, pasi në pamundësi për të patur një krem apo gjithëfarë produkti tjetër kozmetik, ishin përbërësit natyralë ata … Read more

Kujt do t’ia merte mendja se vetëm duke ngrënë speca djeges cdo dit do të kuronit këto semundje

Speci është i pasur me vitaminë C, e cila mbron nga infeksionet. Gjithashtu, te speci gjendet në sasi të mëdha vitamina E, të cilës i atribuohet edhe vetia afrodiziake. Por përtej shijes pikante, speci ka edhe një sërë funksionesh , të cilat jo të gjithë i njohim. Përveç kësaj ushqimi me erëza të çon në … Read more