Sapo fëmijën e zë gjumi, burri i huaj ulur pranë tyre në tren, i shkruan nënës së re një letër që ka për ta mbajtur mend gjatë

Rritja e të vegjëlve është njëperiudhe e vështirë, mes zemerimeve te castit ,te qarave dhe te ulëriturave që ndodhin ne menyre natyrale kur ata provojne se sa larg ata mund të shkojnë, madje dhe me ndonje diskutim ndersa ato rriten është e gjitha e lidhur me marrëveshjes e rritjes.!

Një fëmijë që bën një skenë ne publik, eshte dicka me te cilen askush do donte te merrje. Në këtë rast, një nënë e re e vetme nga Anglia e quajti Sammie Welch, mësoi shumë shpejt se mbajtja e djalit të saj të zënë është metoda më e mirë për të shmangur të gjitha problemet dhe zhgënjimin!
Sammie me djalin e saj tre vjeç Rylan në njeren anën te saj dhe një i huaj ne krahun tjetër pranë, absolutisht bëri më të mirën e saj për të mbajtur djalin e saj të vogël të zënë gjatë gjithe udhëtimit të gjatë me trenin. Ajo nuk donte që Rylan të sillej keq ose të kishte njëshperthim zemërimi të lehtë gjatë udhëtimit.

Për të bërë më të mirën ne ate situate, Sammie luajti me lojëra me djalin e saj të vogël ,e pyeti rreth ditës se tij dhe madje i dha atij një mësim te vogel të qetë lidhur me sjelljet në publik dhe sidomos në vende si treni!

Në fakt, sa më shumë bisedonin bashkë, ata ishin më të rehatshëm dhe të relaksuar ndiheshin te dy. Ai u soll si një engjëll i vogël në sajë të veprimeve të nënës së tij!
Para se treni të arrinte te stacioni I rradhes, djaloshi tjetër qe ishte pranë saj, u ngrit për të lënë trenin, por kur ai u ngrit i dorëzoi asaj diçka.Ishte një moment para se Sammie të kuptonte se çfarë ishte, një shënim i mbështjellur rreth një kartemionedhe 5 poundshe!! Në heshtje ajo I lexoi shënimin vetes:

“Pranoni nje pije nga ana ime, ju jeni një vlere për brezin tuaj,e sjellshme dhe i mësoni sjelljet e mira djalit të vogël”.
Djali kishte shkruar edhe në pjesën e pasme të shënimit gjithashtu!
Fjala e kendshme që kishte shkruar në anën e pasme të shënimit ishte:

“P.S. Unë kam një vajzë në moshën tuaj dhe dikush bëri të njëjtën gjë për të dikur. Shpresoj qe dhe ajo kur te behet nene te sillet njesoj si ju ”

Ishte një shënim kaq i bukur dhe një kompliment i madh, komplimenti më i mirë që dikush mund t’i bente Sammiet, sepse ajo me të vërtetë derdh zemrën dhe shpirtin per te rritur e djalit të saj të vogël dhe shënimi e bëri të ndihej shume mire!

Sammie shpertheu ne lot lndaj asaj letre emocionale që lexoi. Ajo u ndje aq e frymëzuar nga shënimi dhe gjesti i ketij djali qe as nuk e njihte dhe nuk donte veprimi I tij te kalohej pa u falenderuar!

Ajo postoi në Facebook foton e shënimit dhe madje pyeti gazetat lokale për ta ndihmuar atë të gjente djalin për ta thënë faleminderuar. Vendosshmeria e saj ne fund u shperblye dhe më në fund, ajo e gjeti kush ishte,
Ken Saunders, 50 vjeç, i cili ka punuar si menaxher i projektit dhe sic I kishte thene ne shenim, babai i një gruaje ne moshën e Sammisë!
Ishte shumë me fat që Ken e pa në gazetën e tij, një mëngjes të lavdishëm,dhe pa historinë për shënimin e tij, dhe I kerkoi gazetes për ta vënë në kontakt me Sammie-n!
Ai I pershkroi gazetes, ne momentin qe kuptoi se ky veprim i vogël i tij dhe sasia e vogël e parave, do të thotë diçka kaq te madhe për nënat e vetmuara!

Ai tha:
“Unë thjesht nuk mund ta besoj këtë. Gjithe këtë histori masive. Ishte mjaft surreale dhe unë i shkruaja vajzën time Romani për ta vene ne dijeni se do të bëja gjithcka per te përsëri. ”

Sammie, Rylan dhe Ken me ne fund u takuan, Sammie kishte rastin ti thoshte faleminderit ne menyren e duher dhe ajo tia shpjegonte me fjalët e saj.
Ajo tha:
“Shqetesohem nese jam duke bërë një punë të mirë me Rylanin gjatë gjithë kohës – gjatë gjithë kohës. Jam e shqetësuar, a jam shumë e vështirë për të? A jam shumë e butë me të? Unë përpiqem shumë për ta bërë me te miren. Kështu që kur dikush me thotë se po bëj një punë të mirë do të thotë shume per mua”.
Ken sapo na tregoi te gjitheve se edhe një gjest i vogël mund të ketë një efekt të qëndrueshëm dhe të thellë tek dikush. Sammie ndihet e bindur për prindërimin e saj me Rylanin, diçka që shumica e nënave përpiqen shumë për të arritur.

Leave a Comment