Dorëzohet Erdogan: Turqia e gatshme të flasë ‘për gjithçka’ me Amerikën për të zgjidhur mosmarrëveshjet

Turqia ka thënë se është e gatshme të flasë me SHBA-në për të zgjidhur një mosmarrëveshje të vazhdueshme midis dy aleatëve të NATO-s, pasi Shtëpia e Bardhë ka rritur presionin ndaj Ankarasë.

Përkundër gjithçkaje, ne jemi të gatshëm të flasim për gjithçka për të zgjidhur problemet ekzistuese si partnerë të barabartë” , deklaroi Ministri i Jashtëm, Mevlut Çavusoglu. “Unë flas hapur, por vetëm në një kusht – pa kërcënime, pa urdhëra”, deklaroi Ministri i Jashtëm, Mevlut Çavusoglu.

Cavusoglu gjithashtu i bëri thirrje SHBA-ve të “marrin parasysh frustrimet tona” me politikat amerikane.

Vërejtjet e tij për pajtim erdhën pasi Uashingtoni tha se tarifat mbi çelikun dhe aluminin turk nuk ishin të lidhura me rastin e Andrew Brunson, një pastor ungjillor i krishter që u mbajt në Turqi për akuzat për terrorizëm, dhe kjo gjë do të vazhdonte edhe nëse ai do të lirohej.

“Tarifat që janë në vend ende nuk do të hiqen me lirimin e Pastor Brunson,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Sara Huckabee Sanders.

“Tarifat janë specifike për sigurinë kombëtare,” tha ajo, pa specifikuar natyrën e shqetësimeve të sigurisë kombëtare.

Javën e kaluar, Trump njoftoi dyfishimin e tarifave të çelikut dhe aluminit turk në 50 respektvisht 20 përqind.

Ajo ndoqi vendosjen e sanksioneve ndaj dy ministrave të qeverisë turke më parë këtë muaj ku Sanders tha se ishin drejtpërdrejt të lidhura me Brunson dhe “të tjerët që ne konsiderojmë se po mbahen të padrejtë”.

Si dhe Brunson, thirrja e të cilit për lirim është hedhur poshtë të mërkurën, Turqia po mban stafin konsullor të SHBA, të cilët janë shtetas turq si dhe qytetarë amerikanë, përfshirë shkencëtarin e NASA Serkan Golge.

Ambasadori i Turqisë në Uashington, Serdar Kilic, u takua të hënën me këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Xhon Bolton në një diskutim të pa frytshëm lidhur me Brunson dhe përkeqësimin e marrëdhënieve.

Toni pa kompromis i Uashingtonit u përsërit në Twitter nga zëvendëspresidenti Mike Pence.

“Pastor Andrew Brunson është një njeri i pafajshëm i mbajtur në Turqi dhe drejtësia kërkon që ai të lirohet,” shkroi ai të mërkurën në mbrëmje.

“Turqia do të bënte mirë që të mos provonte vendosmërinë e @POTUS Trump për të parë amerikanë të burgosur padrejtësisht në tokat e huaja që u kthyen në Shtetet e Bashkuara”.

Leave a Comment