Kamerat Filmojnë Momentin Kur Ajsbergu Me Madhësi Të Manhattanit Shkëputet Në Grenlandë, 10 Miliardë Tonë Akull Lundron Drejt Oqeanit (Video)

Shkencëtarët kanë filmuar momenti kur një ajsberg gjigant i gjatë rreth 6 kilometra shkëputet në Grenlandë.

E gjithë ndodhi gjatë muajit të kaluar, kurse kamerat e vendosura kanë filmuar momentin kur thyhet ajsbergu që peshon 10 miliardë tonë dhe fillon të “lundron” drejt oqeanit, transmeton Telegrafi.

Ajsbergut me madhësi të Manhattan i janë dashur gjysmë ore që të ndahet, fillimisht u ndanë copëza të vogla të akullit, dhe më pas pjesa e trashë doli mbi sipërfaqe të ujit. Me një fjalë 10 miliardë tonë akull kanë përfunduar në ujë.

Edhe pse tingëllon si diçka e frikshme, marrë parasysh se kjo sasi është vetëm tre për qind e akullit Grenlanda e humb në vit. Shkencëtarët kanë bërë të ditur se shkëputja e ajsbergëve ndikon në shtimin e sasisë së ujit në det. /Telegrafi/

Leave a Comment