Kur Trupi Ju Paralajmëron! Këto Janë Shenjat Që Tregojnë Probleme Shëndetësore

Dihet se sistemi ynë i trupit është në veprim të vazhdueshëm. Shumë ndryshime ndodhin gjatë gjithë kohës dhe nëse ndodh diçka e rastësishme, ne mund ta ndiejmë atë. Por, pavarësisht nga vetëdija jonë se diçka mund të jetë e gabuar, shpesh nuk i marrim këto sinjale si të mirëqena. Megjithatë, është më mirë të parandaloni problemin dhe jo të prisni për të parë se çfarë ndodh.

Këtu është një listë e disa prej shenjave që trupi ynë jep dhe që nuk duhet ti injoroni:
Lëkurë të thatë

Lëkura e thatë tregon mungesën e vitaminës E. Nëse është kështu, konsumoni më shumë arra dhe peshk.
Flokët dhe thonjtë e hollë

Trupi juaj tregon mungesën e kalciumit dhe vitaminës B. Konsumi ditor i takon qumështit, patateve, domates, bukës së grirë dhe drithërave.
Dëshira për ushqime të kripura

Ky është një tregues i fortë se ekziston një lloj infeksioni në sistemin urinar.
Dëshirat për ushqime me sheqer

Është e shkaktuar ndoshta nga një stres emocional dhe trupi juaj është në nevojë për glukozë. Merrni një lugë çaji mjaltë ose një çokollatë të errët.

Enjtje
Nëse keni qenë të fryrë, trupi juaj ka nevojë për më shumë vitamina C. Rekomandohet të pini më shumë çaj, të konsumoni fruta, perime dhe të shtoni hudhër në dietën tuaj.

Pagjumësia, acarimi dhe ngurtësia e këmbës

Ju duhet të kompensoni mungesën e magnezit dhe kaliumit në trupin tuaj duke ngrënë perime të gjelbëra si spinaq, karçof, brokoli, asparag.
Bajamet, kikirikët dhe arra janë të pasura me magnez. Kumbulla, panxhari i kuq dhe kajsia janë gjithashtu një burim i pasur i magnezit dhe kaliumit.

Lëkura e thatë në bërryla

Kjo është një shenjë e dukshme që trupi juaj ka nevojë për më shumë vitaminë A dhe C. Konsumoni më shumë manaferra, brokoli dhe karota.
Dëshira për ushqime të papërpunuara

Kjo mund të jetë një shenjë e problemeve të mëlçisë ose stomakut.
Dëshira për ushqime të hidhura

Trupi juaj pyet për këto produkte pasi ato janë vendimtare për funksionin e mëlçisë dhe të fshikëzës së tëmthit. Shtoni kastravec dhe limon në ushqimin tuaj të përditshëm.

Dëshirat për ushqim deti
Është shumë e mundshme që trupi juaj ka nevojë për jod.

Leave a Comment