Njihuni me 7 shkaktarët e fryerjes së barkut dhe si ta mënjanoni atë

Problemi me fryrjen është se njerëzit zakonisht nuk e kuptojnë se çfarë ushqimesh e shkaktojnë.
Ka 7 shkaqe të zakonshme për fryrjen:

1. Ushqimet e pasura me yndyrë, ajo do më shumë kohë për tu tretur se proteinat ose karbohidratet.
2. Të hani shumë ushqim.
3. Pirja e pijeve të gazuara.
4. Mos pirja mjaftueshëm lëngjeve / ujit
5. Të hani shpejt. Sinjalet e ngopjes kërkojnë deri në 20 minuta për të arritur në tru, kështu që hani me një ritëm më të ngadaltë për të parandaluar mbingarkesat.
6. Ushqimet që japin gazra, të cilat përfshijnë: fasule, brokoli, lakra brukseli, lakra, pije të gazuara, lulelakër, çamçakëz, fruta të tilla si mollë, pjeshkë dhe dardha, karamele të forta, marule, produkte qumështi, qepë, sheqer etj.

7. Pirja e duhanit lidhet me urthin dhe me probleme të tretjes së ushqimit.