Për shumë njerëz jane një pëngesë e madhe, a zgjidhja është e thjeshtë – si të heqësh qafe pikak e bardha

Pikat e bardha janë një gjendje e zakonshëm që njerëzit kanë. Ato njihen si pika qumështi. Megjithëse këto pabarazitë shpesh ndikojnë tek foshnjat, edhe njerëzit e të gjitha moshave mund të fitojnë pikë të tilla.

Çka janë pikat e qumështit?

Pikat e qumështit apo pikat e ngurta të bardhë që mund të shfaqet në të gjithë fytyrën formohen nga kreatinë (të prodhuara nga lëkura) të bllokuara nën lëkurë duke krijuar një cist të vogël në formën e njollave të bardha (pikë primare). Ata gjithashtu mund të grumbullojnë yndyrë (pikat dytësore).

Njerëzit e të gjitha moshave mund t’i marrin ato, por më së shumti i kanë ato të posalindurit. Ata zakonisht gjenden në fytyrë, hundë, faqe dhe rreth syve.

Cila është arsyeja?

Shkaku mund të jetë dëmtimi i lëkurës tek të rriturit. mund të ndodhë për shkak të gjendjes ekzistuese të lëkurës ose mund të jetë një nënprodukt i djegies, ashpërsisë, Rrezitja në diell e zgjatur, përdorimi i kremave ​​steroide, edhe procedurat e përsëritura me lazer dhe dermoabrazike.

Në vazhdim, do ti cekim disa kure natyrale për ti zvogëluar pikat:

Lemon dhe sheqer

Lemon ka antibakteriale fantastike, antiseptik, zbardhues dhe veti antioksidante. Ai vazhdimisht shfaqet në kujdesin e fytyrës kur bëhet fjalë për përgatitjet natyrore. Për këtë ju nevojitet sheqer, limon dhe vaj ulliri. Fërkoni butësisht nga përzierja në fytyrë me lëvizje rrethore dhe lejoni të qëndroje në fytyrë për 15 deri në 20 minuta dhe pastaj ta lani fytrën me ujë të vokët.

Mjalti

Mjalti do të ushqejë dhe hidraton lëkurën tuaj. Kur aplikohet në lëkurë, lëkura do të mbajë lagështinë që mjalti thith dhe parandalon tharjen. Bëni një pastrim me mjaltë, sheqer dhe vaj jojoba.

Vaj kastori (Recinit)

Vaj kastori është përbërës i gjithanshëm që është i njohur në trajtimin e situatave të tilla si infeksionet, kapsllëku, problemet në fshikëz, astmës. Përbërës i natyrshëm ideal për trajtimin e situatave të lëkurës si puçrra dhe pika të forta të bardha.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/