Hudhra në qumësht – shëron astmën, sëmundjet e zemrës, pagjumësinë, kollin dhe shumë së’mundje tjera

Një numër i madh frutash dhe perimesh njihen si produkte të cilat i shërojnë problemet e ndryshme shëndetësore, pa pasur nevojë për përdorim të ilaçeve farmaceutike

Më poshtë e keni një recetë të një pije, e cila funksionon si ilaç i vërtetë dhe jua përmirëson shëndetin e përgjithshëm. Kjo pije kryesisht përbëhet nga hudhra dhe qumështi i ngrohtë, transmeton Telegrafi

Përbërësit:

500 ml. qumësht
Dhjetë karafila të qëruar dhe copëtuar hudhër
Dy apo tri lugë gjelle sheqer
250 ml. ujë

Në një tenxhere vendoseni ujin dhe qumështin, pastaj shtojani hudhrën dhe vendoseni për t’u nxehë. Prisni derisa përbërësit fillojnë të vlojnë. Tenxherja le të ngrohet në nivel mesatar dhe mos u ndalni duke i përzier përbërësit derisa të mbetet vetëm gjysma e sasisë së përbërësve që i keni vendosur. Në fund shtojani sheqerin

Kjo pije preferohet të shërbehet e nxehtë, ndërsa ndikon në përmirësimin e këtyre problemeve shëndetësore

Astmë – nëse konsumoni tri karafila hudhër çdo natë, ju do t’i lehtësoni simptomat e astmës
Pneumoni – nëse konsumoni hudhër me qumësht tri herë në ditë, mundësitë janë të mëdha që do ta trajtoni në mënyrë të suksesshme pneumoninë

Sëmundjet kardiake – kjo pije në mënyrë efikase i zvogëlon nivelet e kolesterinës LDL, që gjithashtu njihet si kolesterinë e keqe, ndërsa parandalon formimin e bllokadave në artere

Kollin – e kombinuar me xhenxhefil, kjo pije mund të jetë e shkëlqyeshme për trajtimin e kollit të vazhdueshëm. Hudhra ka efekte antibakteriale, gjë që e bëjnë atë një ilaç të mahnitshëm për kollin, ndërsa rekomandohet t’i shtoni edhe pak mjaltë përbërësve. /Telegrafi/