Si të hiqni rriqrat me kripë të zakonshme

Dikush lyen zonën e prekur me vaj luledielli, dikush e fërkon atë me sapun dhe dikush e heq atë me piskatore. Dikush këshillon të lyen vendin e pickimit me aceton që, thjesht, nuk duhet të bëhet

Një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të hequr rriqrat e kemi mësuar krejt rastësisht.

Vendi ku është ngjitur duhet të spërkatet me kripë të imët dhe një copë pambuku të lagur duhet të vendoset sipër.

Rriqra duhet të dalë në sipërfaqen e trupit vetë për 20-30 minuta (ndoshta edhe më shpejt).

Më pas, duhet vetëm ta vendosni në një kuti dhe ta dërgoni në laborator për të përcaktuar në mos është bartëse e poliomielitit ose encefalitit (sipas statistikave, për çdo 10 rriqra, 1 mund të jetë infektuese).

Nëse nuk keni ilaç kundër rriqrave dhe mushkonjave përpara se të dilni në natyrë, mund ta përgatisni vetë: vendosni 25 g xhenxhefil në 200 ml ujë të vluar, zieni për rreth 15 minuta, ftoheni dhe shtoni 2 lugë supe alkool.

Para se të largoheni, aplikoni këtë zgjidhje për veten dhe kanakarin tuaj.

Autori pretendon se për 10 vjet ai nuk ka sjellë asnjë rriqër nga pylli, as vetë, as kanakari i tij.

Nëse nuk keni kohë për të përgatitur këtë tretësirë, mund të përdorni vaj xhenxhefili të blerë, të holluar me ujë – disa pika për një litër ujë. Era e xhenxhefilit nuk tolerohet as nga mushkonjat.

Vërejtje: Ky informacion nuk zëvendëson këshillat e mjekut dhe nuk marrim përgjegjësi për ndërveprimet ose efektet negative.