Profesionet që i bëjnë keq zemrës

Sipas një studimi të realizuar nga shkencëtarët të American Heart Association thuhet se disa nga profesionet kultivojnë zakone më pak të shëndetshme krahasuar me disa të tjera, dhe si pasojë rrezikojnë mirëqenien e zemrës dhe vetë peshës së trupit. Në studim u ekzaminuan 5566 persona mbi 45 vjeç, që nuk kishin precedent të sëmundjeve kardiake … Read more

E kane pas perdorur gjyshet kohe me pare: Pluhuri i kuzhines qe do t’ju kursej para, spërkasni ne rrenjet

Niseshteja e misrit mund të jetë një ndër përbërësit kryesorë të kuzhinës suaj, por ajo që nuk dinit është se mund të përdoret gjerësisht edhe si produkt bukurie. Kjo gjë ndoshta nuk është e re për gjyshet tuaja, pasi në pamundësi për të patur një krem apo gjithëfarë produkti tjetër kozmetik, ishin përbërësit natyralë ata … Read more

3800 deri në 9800 hapa në ditë zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së demencës

Ecja midis 3800 dhe 9800 hapave në ditë mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e shfaqjes së demencës te një person i moshuar, sipas një studimi të ri. “Gjetjet tona sugjerojnë se afërsisht 9,800 hapa në ditë mund të jenë optimale për të ulur rrezikun e demencës. Ne vlerësuam dozën minimale në afërsisht 3,800 hapa në … Read more

“Mbretëresha Elizabeth II sillte avionin privat për të marrë peshk në Pogradec”, kamarieri zbulon diçka që nuk e dinim

Flamujt janë valëvitur në gjysmështizë që prej ditës së enjte në Britani, në të gjitha ndërtesat qeveritare dhe shërbimet publike, si dhe në pallate, pas shpalljes së vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth. Sakaq, teksa gjithë bota shkruan për të, kemi mësuar disa fakte interesante edhe për lidhjen e saj me shqiptarët.Mbretëresha Elizabeth II ishte një fanse … Read more

Njerëzit që eсin ѕhpejt janë më рak të lumtur

A e ke vënë re mënyrën se si ecën? Nëse je nga ata njerëz që ecën shpejt dhe përgjithësisht nxiton, atëherë duhet të jesh më e/i vëmendshëm ndaj lumturisë së brendshme. Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org, ka arritur në përfundimin se njerëzit që ecin shpejt janë më pak të lumtur se ata që … Read more