“Kapiteni ndez buldozerin” për të prishur vilat e mafiozëve

Ministri i Brendshëm dhe njëkohësisht kryesues i Lega Nord në Itali, Matteo Salvini, të hënën filloi personalisht shkatërrimin e një vilë luksoze të ndërtuar në mënyrë të paligjshme në Romë, nga klani më mahnitës i mafias së qytetit. Duke mbajtur një kapelë të bardhë, Salvini hipi në një buldozer dhe rrëzoi një copë të vogël … Read more

Presioni i Trump, Arabia Saudite rrit ndjeshëm prodhimin e naftës

Arabia Saudite shtoi prodhimin e naftës në një nivel shumë të lartë në nëntor, tha një burim i industrisë të hënën, pasi Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump bëri presion mbi mbretërinë, që të kompensojnë boshllëkun e krijuar nga bllokimi i naftës iraniane dhe të mos konsiderojë uljen e prodhimit, në takimin e OPEC-ut. Takimi, në … Read more

Mbyllet fondacioni i Sorosit në Turqi, u sulmua nga Erdogan

Fondacioni i Shoqërisë së Hapur, i George Soros tha të hënën se do të ndërpresë operacionet në Turqi, disa ditë pasi presidenti Tayyip Erdogan akuzoi filantropin miliarder për përpjekjen për të ndarë dhe shkatërruar kombet. Organizata tha se nuk ishte më e mundur të punonte në Turqi, pasi u bë objekt i “pretendimeve të pabazuara” … Read more

Pse e trashi zërin Rama në Pejë?

Mbledhja e dy qeverive në Pejë, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës, nuk kishte asgjë të re përsa i takon aspektit ekonomik. Vazhdon e njëjta amulli në ekonomi si dikur dhe i iniciativat që merren janë më shumë të karakterit propagandistik. Edhe objektivi i roamingut të përbashkët, është më shumë një objekt pune i kompanive celulare … Read more

Kjo pulë kushton 2 mijë e 500 dollarë, ja pse

Lloji i pulave Ayam Cemani dallohet sepse ato janë të zeza si në pjesën e jashtme ashtu edhe në atë të brendshme. Puplat e tyre janë të zeza, sqepat, kthetrat, madje edhe mishi, eshtrat dhe të gjitha organet e brendshme janë të tilla. I vetmi element jo i zi i këtyre shpendëve është gjaku, i … Read more

Sfidon bizonin njëmijë kilogramësh, burri për pak sa nuk e pëson (Video)

Një burrë është filmuar me telefon të mençur duke sfiduar një bizon gjigant në parkun nacional Yellowstone. Lindsey Jones, po udhëtonte me veturë nëpër parkun nacional së bashku me familjen e saj, kur befasisht të gjitha veturat u ndalën për shkak të një bizoni që ishte ndalur në mes të rrugës, transmeton Telegrafi. Por, një … Read more

Shpëtohet pensionisti që fjeti i mbështetur për rrethoja, i kishte ngecur qafa mes shufrave (Video)

Pensionisti që kishte fjetur i mbështetur për rrethojat e një rruge në Kinë, u shpëtua pasi i ngeci qafa mes shufrave. Raportohet se 70-vjeçari i lodhur nga i nxehti, ishte mbështetur në rrethoja dhe e ka humbur vetëdijen, transmeton Telegrafi. Të pranishmit bashkë me forcat e rendit, e lëvizën ngadalë që ta largojnë, në mënyrë … Read more