3800 deri në 9800 hapa në ditë zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së demencës

Ecja midis 3800 dhe 9800 hapave në ditë mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e shfaqjes së demencës te një person i moshuar, sipas një studimi të ri. “Gjetjet tona sugjerojnë se afërsisht 9,800 hapa në ditë mund të jenë optimale për të ulur rrezikun e demencës. Ne vlerësuam dozën minimale në afërsisht 3,800 hapa në … Read more

“Mbretëresha Elizabeth II sillte avionin privat për të marrë peshk në Pogradec”, kamarieri zbulon diçka që nuk e dinim

Flamujt janë valëvitur në gjysmështizë që prej ditës së enjte në Britani, në të gjitha ndërtesat qeveritare dhe shërbimet publike, si dhe në pallate, pas shpalljes së vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth. Sakaq, teksa gjithë bota shkruan për të, kemi mësuar disa fakte interesante edhe për lidhjen e saj me shqiptarët.Mbretëresha Elizabeth II ishte një fanse … Read more

Njerëzit që eсin ѕhpejt janë më рak të lumtur

A e ke vënë re mënyrën se si ecën? Nëse je nga ata njerëz që ecën shpejt dhe përgjithësisht nxiton, atëherë duhet të jesh më e/i vëmendshëm ndaj lumturisë së brendshme. Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org, ka arritur në përfundimin se njerëzit që ecin shpejt janë më pak të lumtur se ata që … Read more

Kjo është Mërgimtarja nga Kosova që na zbardhi ftyrën në Zvicër (Video)

Ilire Rrustemi është një 29 vjeçare e rritur në Zvicër. Ajo punon dhe jeton në qytetin e Fribourg-ut, si mjeke në spitalin kantonal. Ka kryer studimet në Lausanne ku edhe ka nisur disa angazhime milituese dhe politike, së pari si anëtare e Shoqatës së studentëve te mjeksis, dhe delegate e shoqatës së studentëve të universitetit … Read more