Ekspertet të tronditur, mbi 300 liqene jan tharë gjat vitit, dhe shum të tjera pritet të zhduken pasi që.(VIDEO)

Metodat e gabuara të ujitjes në bujqësi dhe thatësira në rritje si pasojë e ngrohjes globale ndikojnë negativisht në liqenet në #Turqi. Sipas hulumtimeve, 60 për qind e rreth 300 liqeneve janë tharë. Ekspertët thonë se nëse nuk aplikohen zgjidhjet natyrore, shumë liqene të tjera do të zhduken me thatësirë ​​në vitet e ardhshme.

14-vjeçαri përΙot gjithë shqiptarët, ngre në këmbë jurinë serbe, ç’tha ai për shqiptarët që na mrekuΙΙoi?

14-vjeçari me prejardhje nga Kosova ka ngritur në këmbë jurinë e spekltaklit të talenteve në Serbi. Rejhan, me prejardhje nga Kosova, është prezantuar në talent show në Suedi dhe ka treguar edhe një pjesë të historisë së tij. Madje, ai ka folur edhe për vendlindjen e të atit, Kosovën, duke theksuar se ndihet mjaft krenar … Read more

Video që po bën ‘namin’ në rrjet, qeni tërheq ‘zvarrë’ gazetaren e njohur

Një gazetare të BBC i ka ndodhur një incident teksa raportonte live rreth motit. Carol Kirkwood u tërhoq nga një qen dhe përfundoi duke u rrëzuar në tokë jashtë kamerave. 59-vjeçarja la të befasuar bashkë-prezantuesin e saj Dan Walker të habitur në studio. Carol sapo kishte dhënë parashikimin nga Chelsea kur Labradori me emrin Flash … Read more

Kosova vendi më i lirë për të jetuar, Zvicra vendi më i shtrenjtë në Evropë

Baza e të dhënave të Statistikave Botërore “Numbeo” ka publikuar raporte të përditësuara mbi koston e jetesës në vendet e botës, në lidhje me çmimet mesatare të artikujve ushqimorë dhe shërbimeve të tjera që paguajnë qytetarët çdo muaj. Statistikat e përgatitura nga Numbeo i referohen çmimeve të shërbimeve si energjia elektrike, ngrohja, uji, por edhe … Read more

Vogëlushi nga Presheva ëndërron të luajë për Kosovën, premton se kur të rritet do ta mposhtin Spanjën e Serbinë

Kombëtarja e Kosovës në futboll vazhdon të ketë vëmendje të madhe nga të gjithë, pavarësisht një periudhe jo aq të mirë muajve të fundit. Paraqitja dinjitoze ndaj Spanjës, fitorja ndaj Gjeorgjisë e barazimi me Greqinë ka bërë që entuziazmi të rikthehet. Kështu, edhe një djalosh i ri nga Presheva ka filluar të ëndërrojë që një … Read more

Kjo Nënë ka 11 fëmijë dhe është vetëm 23 vjeçe, s’do të ndalem dua ti kem 100!

Mamaja ruse Christina Ozturk, 23 vjeç tashmë është nënë e 11 fëmijëve biologjikë dhe shpreson të ketë dhjetëra të tjerë duke përdorur nëna zëvendësuese. Mamaja e re e do jetën e saj familjare me burrin biznesmen Galip Ozturk, 56 vjeç aq shumë sa janë të gatshëm të shpenzojnë 800.000 sterlina për të pasur 100 fëmijë … Read more