Ylli Merja: Ju tregoj sekretin si të shpëtoni nga mushkonjat një herë e mirë

Bimët që largojnë mushkonjat dhe kujdesi që duhet të kemi këtë sezon, pasi mushkonjat sjellin viruse në trupin tonë. Cili është veprimi i shpejtë që duhet të bëni pas pickimit të një insekti? Vera është e mahnitshme, ditë të gjata, netë të ngrohta por dhe shumë “mysafirë të paftuar” si mushkonjat. Por, a ka një … Read more

Mos i neglizhoni, këta jane shaktaret që po ju demtojne trurin, largojini sa jeni në kohë

Shëndeti i trurit është pjesë kryesore e shëndetit tuaj të përgjithshëm. Për shkak se truri kontrollon një numër të madh të funksioneve, ai është organi më i rëndësishëm në trup. Vetmia shkakton një reagim stresi në trup që mund të dobësojë zemrën, sistemin imunitar dhe trurin me kalimin e kohës. Izolimi shoqëror dhe vetmia kanë … Read more

Perberja me 6 kumbulla per te larguar yndyren perreth belit: Konsumojeni ne mengjes

Për tepricë kilogramësh, aq më parë për atë përreth belit, shpesh fajin ua lëmë të ashtuquajturave zorrë dembele, të cilat pen gojnë dje gien e yndyrës dhe elim inimin e papastërtive nga organizmi. Nutricionistët konstatojnë që ekziston zgjidhja, madje shumë e thjeshtë. Përgjigjja qëndron te kokteji i shëndetshëm me kumbulla të thata, të cilin do … Read more

Nese floket tuaj nuk po rriten, ja gabimet qe beni me to qe asnjehere nuk i keni vene re

Ne i kushtojmë shumë vëmendje shëndetit të flokëve tona dhe shpenzojmë shumë para duke i bërë flokët të duken të trasha, me volum dhe të shkëlqyera. Megjithatë, nganjëherë mund të jetë e vështirë të kuptojmë se cilat produkte të kujdesit të flokëve duhen blerë dhe cilat pjesë të këshillave ia vlen të ndjekim. We pay … Read more

Si ta largoni dhimbjen e kokës kur punoni para kompjuterit

Dhimbja e kokës nuk është kurrë e mirë pavarësisht nëse punon nga shtëpia apo nga zyra. Çuditërisht erërat e forta apo edhe sutjenat mund t’u shkaktojnë dhimbje koke. Por ajo që ju nuk dini është se dhimbjet e kokës mund të trashëgohen. Kjo do të thotë që nëse njëri nga prindërit tuaj vuan nga dhimbja … Read more

7 gjërat që duhet të dini për kujdesin ndaj sinuseve

A po përjetoni dhimbje koke të papritur, dhimbje të fytyrës, rrjedhje dhe bllokim hundësh? Edhe pse këto mund të jenë simptomat e një ftohjeje, ato mund të tregojnë gjithashtu se mund të keni një infeksion të sinusit. Një infeksion i sinusit, ose sinusiti, është një inflamacion që ndodh kur sekrecionet mblidhen në këto zgavra të … Read more

Kujt do t’ia merte mendja se vetëm duke ngrënë speca djeges cdo dit do të kuronit këto semundje

Speci është i pasur me vitaminë C, e cila mbron nga infeksionet. Gjithashtu, te speci gjendet në sasi të mëdha vitamina E, të cilës i atribuohet edhe vetia afrodiziake. Por përtej shijes pikante, speci ka edhe një sërë funksionesh , të cilat jo të gjithë i njohim. Përveç kësaj ushqimi me erëza të çon në … Read more