Konsumoni 1 lugë nga ky përbërës për vetëm 14 ditë dhe do të kuroni keto semundje

Qumështi me hudhër mund të përgatitet i freskët ose i gatuar. I freskët vepron më fort dhe më shpejt dhe gatimi zvogëlon erën, por efekti dobësohet pak, por përsëri është shërues. Përzieni qumështin dhe ujin në një tenxhere. Shtoni hudhrën e qëruar dhe të copëtuar, pastaj vendoseni në zj arr, në një temperaturë të moderuar. … Read more

3800 deri në 9800 hapa në ditë zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së demencës

Ecja midis 3800 dhe 9800 hapave në ditë mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e shfaqjes së demencës te një person i moshuar, sipas një studimi të ri. “Gjetjet tona sugjerojnë se afërsisht 9,800 hapa në ditë mund të jenë optimale për të ulur rrezikun e demencës. Ne vlerësuam dozën minimale në afërsisht 3,800 hapa në … Read more

Kohet e fundit eshte harruar, por ky perberes ka qene kryesor ne tryezat shqiptare, disa nga efektet qe do t’iu bejne

Në thelb, dhalli është kos i holluar me ujë, ndaj përfitimet shëndetësore që kemi prej saj janë të njëjta me ato të kosit. Ky i fundit është i pasur në proteina, forcon sistemin imunitar, ka kalcium, çka ndikon në shëndetin e kockave, të ndihmon të biesh nga pesha, të mbron nga i ftohti dhe virozat, … Read more

Caji i kesaj bime te njohur ul nivelin e kolesterolit dhe permirson nivelin e glukozes dhe insulines

Rruga drejt jetëgjatësisë është e pasigurt, sëmundjet kronike fshihen në çdo cep. Kërcënimi më i madh janë sëmundjet e zemrës – shkaku kryesor i vdekjeve në nivel global. Megjithatë, ju mund të ngrini një pengesë kundër sëmundjeve të zemrës duke marrë vendime të shëndetshme diete. Një rishikim i ri kërkimor i kryer nga Paneli Këshillues … Read more

Perdoreni te pakten 3 here ne jave: Si te mos harxhoi para duke perdorur vajin e ullirit ne kete menyre

Vaji i ullirit është një produkt ushqyes dhe i plotë për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës E, mineraleve dhe acideve yndyrore esencialë. Në këtë artikull do të gjeni disa përdorime të vajit të ullirit për bukurinë. Balsam për flokët Vetëm një sasi e vogël e vajit të ullirit mjafton për të zëvendësuar balsamet … Read more

Ekspertet: Mos e anashkaloni vaktin e mengjesit, ja nga cili problem mund te prekeni

Dihet që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Megjithatë, pavarësisht kësaj, shumë njerëz e anashkalojnë mëngjesin. Ata duhet të dinë se ky veprim nuk vjen pa pasoja, sepse përveçse nuk kanë energji të mjaftueshme për të kryer të gjitha detyrat, mbartin gjithashtu një rrezik më të madh për zhvillimin e diabetit të tipit … Read more

Ky është sekreti se si ju mund të pini kafen dhe dhëmbet tuaj të mos zverdhen

Në vitin 2021, industria globale e produkteve për zbardhjen e dhëmbëve arriti në 5.2 miliardë dollarë. Një opsion më miqësor për portofolin tonë është që të përpiqemi ta parandalojmë zverdhjen e dhëmbëve. “Njollat e jashtme ndikojnë në shtresën e jashtme të dhëmbit tuaj të quajtur smalt”, tha dentisti Daniel Adelpour, nga Kalifornia, për Inverse. “Këto … Read more

Ѕi ndikon kafja tek siѕtemi nervor brenda 15 minutaѕh

Kafeina është një nga stimuluesit më të përdorur në botë. Kafeina shpalos vlerat e saj 15-20 minuta pasi futet në organizëm. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, efektet e saj zgjasin zakonisht 8 deri në 14 orë në varësi të gjinisë, peshës, moshës. Sipas ekspertëve, një sasi prej 250 mg kafeinë në ditë (2-3 filxhanë kafe) … Read more