Vuçiq para përballjes me Kurtin në Davos: Po Iuftoj për interesat e Serbisë

Vuçiq para përballjes me Kurtin në Davos: Po Iuftoj për interesat e Serbisë.Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka bërë të ditur se në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës e presin shumë takime joformale dhe ka shtuar se po lufton për interesat e Serbisë.
Vuçiq shkroi në Twitter se tema kryesore e Forumit është Ukraina.

“Sot janë në Davos shumë takime joformale me liderët evropianë dhe botërorë. Çështja ukrainase dominon dhe është e imja të luftoj për interesat e Serbisë, të kërkoj aleatë për vendin tonë dhe zgjidhje për krizën më të madhe që goditi Evropën që nga Lufta e Dytë Botërore”, tha Vuçiq.

Këtë deklaratë ai e bëri një ditë para se të përballet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në panelin “”Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor” që mbahet të në margjinat e Forumit të Davosit”, njofton Klankosova.tv.

Klankosova.tv ka siguruar agjendën e publikuar nga Banka Evropiane për Investime, ku bëhet e ditur se në takim do të jetë e pranishme edhe nënkryetarja e këtij institucioni, Gelsomina Vigliotti.

Kurti po qëndron për vizitë zyrtare në Zvicër që nga dita e hënë, vend në të cilin shkoi pas vizitës 18 ditore në Amerikë.

(Visited 34 times, 1 visits today)